Yaptıkları Kurnazlıkla Ayda 5 Bin Lira Kazanıyorlar!

     

Toplu taşıma durakları bazı girişimcilerin kazanç kapısı haline geliyor. Su satan, şarkı söyleyen veya bir müzik aleti çalan insanlar var. Bunlara bir yenisi eklenmiş durumda.

kalabalık metrobüs durağı ile ilgili görsel sonucu

İstanbul’da Akbil’den geçimini sağlayanlar bu gruba eklenmiş durumda. Akbil satmıyorlar bakiyesi bitenlere yardım ederek para kazanıyorlar.


En az 100 liraya doldurulmuş kartlarla bakiyesi bitenler veya turistler için kart basıyorlar. Bu yardımın karşılığında kişi başı 1 lira ile 70 kuruş arasında fark alıyorlar. 


İstanbul’da Ahmet Ö. Harçlık kazanmak işin bu yönteme başvurmuş ve geliri yüksek olması nedeniyle meslek edindiğini söylüyor bu işi. En çok sabah ve akşam saatlerinde canlılık olduğunu belirten Ahmet Ö. ekliyor “Vatandaş işe gidip gelirken, hep bir koşuşturmaca içerisinde. Bakiyesi bitmişse geri dönüp doldurmakla uğraşmıyor. Biz de buradaki boşluğu değerlendiriyoruz”. Aylık kazancını ise 5 bin liraya yakın olduğu belirtiyor. Durumun kayıt dışı olduğu hatırlatıldığında ise. Ahmet Ö. “Alan razı satan razı kardeşim. Otobüste bakiyen yetersiz olunca ‘Fazla Akbil’i olan var mı’ diye sormuyor musun?” Şeklinde cevaplıyor.


İstanbul’da toplu taşımaları yaklaşık günde 13 milyon kişi kullanıyor. Bunların içinde yüzde 6’lık dilimi patronlar ve yüzde 46’lık dilimi ise çalışanlar oluşturuyor. Kart dolumu yaptıran sayısı ise İETT’nin bildirdiğine göre günlük 3,5 milyon. Bu yoğunluğun birçok insan için gelir kaynağı olacağı düşünülüyor.


Eskisehir.net
ETİKETLER: eskişehir yaşam

YORUMLAR