24 Saat İçinde Öldüren 7 Hastalık

     

Yıl içerisinde normal bir insan bile birkaç kez hastalanabilir. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklar hayatın bir parçası haline geldi.


Fakat bazı hastalıklar vardır ki bu hastalıklara yakalanmak ölümle sonuçlanabilir. 2008 Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) açıkladığı en çok öldüren 8 hastalık ise şöyle;

-İstemik kalp krizi

-Beyin damar hastalıkları

-Alt solunum yolu enfeksiyonları 

-Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)

-Diare (ishal) 

-HIV/ Aids

-Trake, bronş, akciğer kanseri,

-TünerkülozBu hastalıkların çoğu uzun sürede ilerleyen hastalıklar. Fakat bazı hastalıklar vardırki onların 24 saat içinde öldürme potansiyeli vardır İşte o hastalıklardan 7’si;


1.Menenjit

Meningitis ile ilgili görsel sonucu

Menenjit bakteriyal ve viral enfeksiyonlarla meydana gelebilir. Yani neden olan bakteri ve virüsler kişiye bulaştığında menenjit meydana gelir. Beyi, omuriliği çevreleyen koruyucu zarlarda enfeksiyon meydana gelir. Genç erişkinler, gençler küçük çocuk ve bebeklerde daha yaygındır. Menenjit kan zehirlenmesine (septisemi) neden olabilir. Bazı araştırmalar 4 saat içinde öldürebildiğini belirtmektedirler.


2.Et Yiyen Bakteri

Nekrotizan fasiit mikroskobik ile ilgili görsel sonucu

Nekrotizan fasiit olarak bilinen bakteri deri enfeksiyonu vücudun yumuşak dokusunda hızla yayılır. Vakaların %30-40’ında ölümcül olmaktadır. Bakteri bulunan vücut kısımlarının kesilmesi hastalığın yayılması için alınan önlemlerdendir.


3.Kolera

cholera virus ile ilgili görsel sonucu

Kolera tedavi edilmezse saatler içinde öldüren akut diare (ishal) hastalığıdır. Kolera bulaşmış olan yiyecek veya suyun içilmesiyle yayılır. Kolera her yıl dünya çapında 21.000-143.000 kişinin ölümüne neden olmaktadır.


4.İnme 

Stroke ile ilgili görsel sonucu

İnme beynin bir bölümüne kan akışının kesilmesi nedeniyle beyin dokusuna oksijen yetersizliğiyle sonuçlanır. Bunun nedeni ise kan damarında bir patlama, kan pıhtısı nedeniyle olan bir tıkanma olabilir. Felç şiddetine bağlı olarak iyileşme mümkündür, ancak büyük bir inme iki saat içinde öldürebilir.

 

5.Ebola

Ebola ile ilgili görsel sonucu

Ebola yüksek ateşe neden olan virüs etkenli bir hastalıktır. İç organlardan kanamaya neden olan bir hastalıktır. Afrika’da Ebola salgınlara neden olmaktadır.Ebola için bildirilen ölüm oranı% 50-90 arasında değişmektedir. Kurbanlar semptomlarının görülmesinden saatler sonra ölebilirler.


6.Pnömonik Veba

İlgili resim

Tüm veba çeşitleri Yersinia pestis bakterisinden kaynaklanır. Sıçanlardan insanlara taşıyan ise pirelerdir. Pnömonik veba, tedavi edilmezse, enfeksiyonun 18-24 saatleri içinde çabucak öldürebilir, ancak erken antibiyotikler erken başlanırsa iyileşebilir. Pnömonik veba belirtilerinde, nefes darlığı ve öksürük gibi solunum semptomlarını, sıklıkla kanlı balgam vardır.


7.Dang Humması

İlgili resim

Dang humması, nispeten zararsız gribe benzer bir hastalığa neden olan sivrisinek yoluyla taşınan bir viral enfeksiyondur. Bununla birlikte, potansiyel olarak öldürücü bir forma dönüşebilir. Bu versiyon kan trombositlerini yok edebilir ve trombosit olmadan kanı pıhtılaştırır, iç kanama vücudun şoka girmesine neden olur ve saatler içinde ölebilir.


Eskisehir.net
ETİKETLER: eskişehir yaşam

YORUMLAR