İstenmeyen Düşünceleri Durdurmak Mümkün Mü?

     

Aslında düşünmek istemedi, mutsuz eden düşüncelere takıla kalmak birçok insanın yaşadığı bir sorun. Uzmanlar bu durumun ağır psikolojik sorunların bir etmeni veya belirtisi olabileceğini belirtiyor. İstenmeyen düşünceleri urdurmanın yolunu arıyorlar ve işte bu konuda yapılan araştırmalar ve sonuçları.

thinking obsessively ile ilgili görsel sonucu

İstenmeyen düşüncelere takılıp kalmak travma sonrası stres bozukluğu(TSSB), depresyon, endişe, şizofreni gibi hastalıkların ortak belirtisi. Düşünceleri kontrol edebilmek kişinin genel sağlığı ve iyi hissetmesi için oldukça önemli.


BBC Türkçe’nin haberine göre beynin hafıza bölümündeki bir kimyasalın, düşünce kontrol mekanizmasında kilit rol oynadığı ortaya çıktı. Keşif, bazı kişilerin ısrarcı ve fayda sağlamayan düşüncelere takılı kalmasının sebebini aydınlatabilir.


Yapılan çalışmada katılımcılara çile/hamam böceği, yosun/kuzey gibi birbiriyle bağlantısız ama eşleştirilmiş kelime öbeklerini ezberlemeleri istendi. Bu kelimeleri ezberleyen kullanıcılara yeşil ya da kırmızı sinyaller verildi. Yeşil ışıkta kelimenin eşini hatırlamaları, kırmızıda ise kendilerini bunu yapmaktan alıkoymaları istendi. Deney sırasında beyindeki kan akışı ve kimyasal değişimler fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRG) yöntemi ile takip edildi. Sonuç olarak GABA (Gamma-aminobütirik asit) adlı sinir iletici (nörotransmiter) kimyasalın, kilit rolde olduğunu gördü.


GABA

GABA beyindeki ana "önleyici" sinir iletici madde. Bir sinir hücresi tarafından salgılandığında, bağlantılı diğer hücrelerdeki aktiviteleri bastırıyor.


Araştırmada beyinlerinin hipokampüs bölgesinde daha çok GABA maddesi bulunan katılımcıların, istenmeyen düşünce ve hatıraları engellemekte daha başarılı olduğu görüldü.

Cambridge Üniversitesi'nden Profesör Michael Anderson, daha önce sadece beynin hangi bölgesinin bu süreçte aktif olduğunu bildiklerini; son araştırma ile bu süreçte rol oynayan ana sinir ileticiyi bulmuş olmanın büyük bir adım olduğunu söylüyor.

Bu yapılan çalışmaların sonuçları şizofreniden travma sonrası stres bozukluğuna kadar, düşünceleri kontrol etme yetersizliğinden kaynaklanan birçok hastalığın tedavisinde yol gösterici olabilir.


Profesör Anderson son araştırma ile tedavi sürecinde yenilikler yapılabileceğini belirtiyor: "Şu ana kadar alın korteksinin fonksiyonlarını geliştirmeye odaklanılıyordu. Araştırmamız hipokampüs bölgesindeki GABA aktivitesinin artırılmasının, kişilerin istenmeyen, ısrarcı düşüncelerden kurtulmasına yardımcı olabilir" diyor.


Eskisehir.net

ETİKETLER: eskişehir yaşam

YORUMLAR