Vosvosların 1931'den 1945'e kadar gelişimi

     
     Volkswagen- Kaplumbağa’nın öyküsü, dolu dizgin 72 yılın, efsanenin ve çok sayıda rekorun öyküsüdür. Alışılmadık bir görünüme sahip olan bu aracın karakteristik özelliği; eğilimli bir burun ve arka yapıya sahip olmasıdır. Bunda amaç aerodinamik bir şekil ve çift eğrilikli kaporta yüzeyine sahip, akranlarına göre çok daha sağlam bir araç elde etmekti. Arka tarafa yerleştirilen motor ve makas yerine torsiyon çubuğu kullanmadaki neden ise binek otomobillerde belirgin olan yol tutuş problemini gidermekti.
     Ferdinand Porsche’nin kullanmayı düşündüğü motor da oldukça farklıydı: 3 silindirli, yıldız şeklinde sıralanmış ve maliyetin düşük olması için hava soğutmalı bir blok’tan oluşuyordu. F.Porsche daha sonraki projelerinde bu motoru değiştirdi ve yıldız şeklindeki 3 silindirli yerine karşılıklı yerleştirilmiş 4 silindirli “boksör motor” isminde yine hava soğutmalı bir motor kullandı ve istediği başarıyı elde etti. Ayrıca uçak yapımı konusunda da deneyimleri olan F. Porsche, bu bilgilerini projesinde de kullanarak oldukça hafif bir şase tasarlamak için kolları sıvadı ve düz bir zemin üzerine iki sağlam direk koyarak az malzemeyle amacını gerçekleştirdi.
Vosvos’un Tarihsel Öyküsü:

1931
– 1 Ocak. Ferdinand Porsche, Stuttgart’ta Kronenstrasse 24 numarada ilk tasarım bürosunu açtı.
1932
– 20 Temmuz. F.porsche, Sovyetler Birliğine gitti ve Sovyet otomobil tasarımcıları ile küçük otomobil geliştirme projeleri üzerine görüşmeler yaptı.
– Aralık. Porsche, Tip-32’yi geliştirdi.
1934
– Mayıs. Porsche’e Hitler, Berlin’deki Keiserhof Hotel’de bir araya geldiler. Hitler, Porsche’den “halk için bir otomobil” tasarlamasını istedi.Hitlerin hedeflediği volkswagen 2 yetişkin ve 3 çoçuk taşıyabilecek, 100km hızla gidebilecek, ekonomik, ayrıca 3 silahlı askeri taşıyabilecek ve fiyatı 1000 Reich Mark’ı geçmeyecekti.
– Haziran başı. Tip-60 geliştirildi. – 22 Haziran. Porsche Konstrüksiyon Bürosu, Alman Otomobil Endüstrisi Kurumu (RDA) arasında bir “halk otomobili” prototipi üzerinde anlaşma yapıldı.
– Aralık. Bugünkü Kaplumbağa’nın “ataları”, V1 (saloon) ve V2 (kabriyole) prototipler tamamlandı.
1936
– Şubat. Üç adet V3 prototip geliştirildi. V3’ler, karşılıklı yatay yerleştirilmiş, 4 zamanlı, 4 silindirli magnezyum alaşımlıydı.
– 12 Ekim-22 Aralık. V3’ler, RDA’nın denetiminde 50 bin km’nin üzerinde test edildi.
1937
– 22 Mayıs. Gezuvar (Halk Otomobili Geliştirme Şirketi) kuruldu ve ilk kez Volkswagen sözcüğü kullanıldı.
– Eylül ayına kadar Daimler-Benz tesislerinde 985 cc’lik ve 24 HP’lik motora sahip 30 adet Tip-30 üretildi.
1938
– 28 Mayıs. Almanya’nın Aşağı Saksonya yöresindeki Fallersleben Kanalı kıyısında dünyanın en büyük otomobil fabrikasının temeli atıldı.
– 7 Haziran tarihli “Motor” dergisinde, Vosvos’un doğumu, “Hitler’in Sevinç getiren güç otomobili” başlığıyla duyuruldu..(Kraft Durch-Freude-Wagen-Kdf-Wagen). İlk Vosvos, daha doğrusu Kdf-Wagen ilanı “Ayda yalnızca 5 mark’a otomobil sahibi olmak…
1939
– Nisan. Tip-38’in, yani kdf-Wagen’in seri üretimi başladı. Elektrik sistemi 6 volt olan Tip-38, saatte 100 km hız yapabiliyordu.
– Sedan ve Sonroof’lu Kdf-Wagen, gri-mavi renklerde, iki parçalı arka pencere(split window) ve marşpiyeli olarak üretildi. Tamponlar boyalı, fren sistemi mekanikti.
– Tip-60 üretildi.
– Motora elle yapılan yaz- kış hava ayarı kolu eklendi.
– Nazi subayları ve politikacılar için 40 BG’lik Tip-64 üretildi.
1940
– Şubat. İlk Kübelwagen (Tip-62).
– İlk Schwimmwagen (tip-166)