Badem yağının faydaları

     
Genel sağlık açısından çok önemli bir nimet olan badem yağı özellikle cilt ve saç sağlığı için inanılmaz katkılarda bulunabilir.
Badem yağının faydaları şöyle sıralanabilir:
Badem Yağının Cilde Faydaları: Badem yağının yüksek miktarda içerdiği aromaterapi uçucu yağlar cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun dışında bebeklerin cilt bakım ürünlerinde de kullanılır.
Badem yağı, cilt sağlığı için çok faydalı olan A ve B vitaminleri içermektedir. Badem yağı ayrıca cilt sağlığı için faydalı olan yağları da içerir ve bu yağlar neredeyse bütün cilt türleri için faydalıdır. Badem yağı cildin nemlenmesine yardımcı olur, ciltlerdeki tahrişi giderir ve iltihabı alır. Kuru ciltlerin nemlenmesine yardımcı olur, daha yumuşak ve pürüzsüz ciltler sağlar. Badem yağı ayrıca dudaklardaki çatlaklığı giderir ve cilt döküntülerinin önüne geçer.
Yatmadan önce göz etraflarındaki kararmış kısımlara badem yağı uygulamanız kararmaların ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. Taze ve parıltılı cilt sahibi olmanıza yardımcı olur. Badem yağı cildin erken yaşlanmasına engel olabilir.
Badem yağı, yağlanmadan kaynaklanan sorunları ve ölü hücreleri temizler. Bir miktar badem yağına biraz limon suyu katarak 30 dakika boyunca masaj şeklinde cildinize uygulamanız cildin temizlenmesini ve gözeneklerinin açılmasını sağlar.
Badem yağı sedef ve egzama hastalıklarına da iyi gelir. Cilt iltihaplarına, kaşıntı ve kızarıklıklara karşı badem yağı çok etkilidir. Lavanta yağı ile karıştırılarak cilde uygulandığında daha fazla etkisini gösterir.
Badem yağı, süt tozu ve limonla karıştırılarak 20 dakika masaj şeklinde cilde uygulandığında cildin nemlenmesini sağlar. Bu uygulama özellikle kuru ciltler için çok faydalıdır. Kış aylarında ve kapalı ortamlarda kaloriferlerin olduğu yerlerde uzun süre kalanlar cilt kuruluğu sorunlarına daha fazla maruz kalmaktadırlar. Bu tür sorunlara karşı badem yağı iyi bir çözüm olabilir. Bu özelliğinden dolayı badem yağı ayrıca güneş ışınlarına karşı cildi korur.
Badem yağı cilt ve ayak kremi olarak da kullanılabilir ve yağın emilimi çok hızlı olur. Bunun yanında uygulamadan sonra çok hoş bir aroma kokusu bırakır. Badem yağının aynı zamanda tırnaklarda boya ve ciltt de makyaj çıkarma özelliği vardır. Farklı makyaj çıkarıcı ürünler genelde cilde zarar veren kimyasallar içermektedir ama badem yağı hem doğal bir makyaj çıkarıcı hem de koruyucu olarak öne çıkar.
Badem yağı kırışık ve çatlaklara karşı da kullanılabilir. Özellikle kış aylarında soğukların neden olduğu dudak çatlamalarına karşı badem yağı kullanabilirsiniz. Bunun için boş ve temiz bir kaba bir  miktar badem yağı ve bal koyu ve iyice karışacak şekilde karıştırın ve daha sonda dudağınızı uygulayın. Bu uygulama çatlama sorunlarını büyük bir ölçüde giderecektir.
Özellikle kuru saçlar için hint ve zeytin yağını badem yağı ile karıştırarak saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Bunu haftada bir kere tekrar etmeniz durumunda 4-5 hafta sonra aradaki farkı hissedeceksiniz. Badem yağının bol miktarda içerdiği esansiyel yağlar  ve yağ asitleri saçlarınızın maksimum derecede nemlenmesini ve yumuşamasını sağlayacaktır.
Bütün bunların yanında saçlarınıza uyguladığınız bütün badem yağı ve badem yağı kürleri aynı zamanda saç derinizin sağlığının korunmasına da yardımcı olacaktır ve özellikle kepek sorununun ortadan kalkmasını sağlayacaktır.
Badem Yağı Deri Sağlığını Korur: Cilt ve saç sağlığı hakkında badem yağının birçok faydası olduğunu ilk iki başlıkta gördük fakat vücudumuzun en büyük organı sayılan deri için farklı bir başlık açma gereği hissettik Badem yağı deri sağlığının korunmasına da ciddi anlamda katkıda bulunmaktadır. Özellikle kir, toz, kötü hava koşulları yüzünden ve değişik hastalıkların enden olduğu iltihap ve deri enfeksiyonları hastalıklarına karşı etkilidir. Derinin etkilenen kısmına bal ile karıştırılarak uygulanması kısa sürede bu tür hastalıkların tedavi edilmesini sağlayabilir.
Badem Yağı Kalp Sağlığını Korur:  Badem yağının içerdiği folik asit, doymamış yağlar, protein ve potasyum kalp sağlığının korumasına yardımcı olur. Günlük olarak yemeklere ve tatlılara bir miktar badem yağı katmanız kalp sağlığınızın korunması açısından birçok fayda sağlayacaktır.
Tansiyona ve Kolesterole İyi Gelir: Badem yağı kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur, bunun yanında kolesterol seviyesinin sağlıklı düzeyde kalmasını sağlayan potasyum ve sodyum açısından da çok zengindir. Bu özelliği ayrıca badem yapının gelişim ve kardiyak ile sorunların giderilmesine yardımcı olur.

Eskisehir.net
ETİKETLER: eskişehir yaşam

YORUMLAR