Çocukluğumuza Döneceğimiz 11 Oyun

     

Çocukken oynadığımız oyunların bazılarını sizler için derledik.


1-Sek Sek  


Yere tebeşir ile birbirini izleyen kareler ya da daireler çizilmesi ve numaralandırılmasıyla oynanan bir tür sokak oyunudur.


2- 9 KiremitOyun aracı olarak 9 adet düz kiremit parçası ve top ile oynanır. Oyuncular kendi aralarında iki gruba ayrılır. Her grup kendi arasında bir ebe seçer.Seçimi kaybeden grubun ebesi 9 adet kiremidi üst üste dizer. Oynama hakkını kazanan grubun bir elemanı topu eline alır ve kayalara doğru üç defa atar. Kayalar yıkılırsa taşların başını
bekleyen ebe topu kapar. Bu sırada oyuna başlayan grubun oyuncuları yıkılan
taşları üst üste koymaya çalışır. Ebe ise dizmemek için ona topla vurur.Topla vurulan kişi oyundan çıkar. Eğer oyuna başlayan grup yıkılan taşları üst üste koymadan vurulursa ebelik onlara geçer.


3-SosSOS oyunu kuralları oldukça basit. SOS harflerini yan yana getiren sayı yapar. Hamleler sırayla oynanır. SOS oyununda rakibinizin hamlelerine dikkat edin ve tuzağa düşmeyin, en çok SOS yapan oyunu kazanır. 


4-Uzun EşekEğilmiş ve biri ötekinin arkasına tutunmuş birkaç kişinin üzerinden atlanılarak oynanan bir çocuk oyunudur.İki takım arasında oynanır.Rakip takım üyelerinin art arda eğilerek oluşturduğu eşeğin sırtına zıplayarak binmek ve onların yere çökmesini (veya yıkılmasını) sağlamaktır.


5-Saklambaç

 

Ebe,seçilen oyuncunun saklanan oyuncuları bulması esasına dayanır.


6-Yakan Topİki gruba ayrılınır.Bir grup ortaya geçer..diğer grup karşılıklı olarak ortadaki kişileri vurumaya çalışır.Hepsini belirlenen sürede vurursa kazanır.Vuramazsa tekrar gruptaki kişiler ortaya geçip toptan  kaçmaya çalışırlar.


7-İsim Şehir Hayvan


Konularına göre bölümlere ayrılınır.Bir harf belirlenerek baş harfi olarak bölümlere uygun kelime türetilir.


8-Çelik Çomak


Oyun için geniş bir saha, "çelik" denen kısa bir değnek ve "çomak" denen uzunca bir değnek gereklidir.Oyunun amacı "çelik" denen kısa değneği "çomak" denen uzun değnekle yerden havalandırarak uzağa göndermektir.


9-Mendil Kapmaca


İki gruba ayrılınır.İki grup eşit bir mesafeye ayrılır.Bir de mendili tutacak kişi seçilir.Ortaya geçer.İki gruptan aynı anda birer kişi mendili kapamaya çalışır.


10-Çin Çan


Paralel çizgide oynan bir ip oyunudur.Karşılıklı iki kişinin ayak bileklerine ipi geçirip atlayarak seviye geçtiği oyundur.


11-Misket


Bütün misketler yan yana dizilir. Ardından bir baş belirlenir (Bazı oyunlarda sıralama atışında en yakına atmış oyuncu belirler ). Sonra da oyuna katılan oyuncular misketlerini atarlar


ETİKETLER: eskişehir, misket, seksek, çocukluk anıları

YORUMLAR