Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Önemli Nokta

     

Diyet yaparken başkalarının beslenme listesini kesinlikle dikkate almayın.Her diyet kişiye özeldir.Aşağıdaki uygulamalara da dikkat ederek kilo verebilirsiniz.1-Beyinde bitirmekAslında diyet diye bir şey olmadığını olayın özünde sağlıklı ve dengeli beslenme olduğunu unutmayın. Diyetteyim diyerek kendinizi strese sokmayın.


2-Su için


Metabolizmayı hızlandırmak için düzenli olarak su tüketin.Günde 8-10 bardak içmelisiniz. Yeşil çayı günde en az 2 bardak tüketebilirsiniz. Hem metabolizmayı hızlandırır hem de ödem atmanıza yardımcı olur.


3-Yavaş yavaş çiğneyinYemekleri yavaş yavaş çiğneyin.Sindirim ağızda başlar ve mideye ancak 20 dakika sonra tokluk hissi verir.4-Daha az şeker tüketinTatlıdan mümkün olduğunca uzak durun.Sınırlı tüketmeye çalışın.Daha az şeker tüketin. Çayınıza, kahvenize şeker eklemeyi bırakın, şekerli her türlü içecekten, özellikle meşrubatlardan vazgeçin. Tat duyunuzu güzelleştirmek için limondan, baharatlardan ve çok tatlı olmayan meyvelerden faydalanın.5-Porsiyonları küçültün.Porsiyonları küçültün. Kilo sorunu olanların çoğu farkına varmasalar da büyük porsiyonlarla beslenen kişilerdir. Çoğu az yediklerini düşünürler ama genellikle büyük porsiyonlarla beslenirler. Porsiyon kontrolü çok ama çok önemli bir noktadır. Dikkat ediniz.6-Sebze ve meyve tüketinKarbonhidrat içeren gıdaları özellikle ekmek, patates, pirinç ve tatlılardan  fazla tüketmeyin. Sebze ve meyve tüketmeye çalışın.Sık ve bol sebze yiyin. Sadece salatalara değil, yağsız veya çok az yağ ile hazırlanmış kızartma ya da haşlama, hatta mümkünse buğulama sebzelerden bol bol istifade edin. Ayrıca tek sebze yerine burada da çeşitliliğe önem verin. Çünkü çeşitlilik arttıkça teşvik de artar.Unutmayın sebzelerin hem posa ve sıvı içerikleri yüksek hem de kalorileri azdır. 7-Daha Çok Hareket Etmeye Çalışın
Spor yapabilme imkanınız var ise sporu alışkanlık haline getirip düzenli olarak yapmalısınız.Günlük aktivitenize daha çok hareketi eklemeniz gerekmektedir.8-Atıştırmalıklardan kaçınınAtıştırma derdine düşmeyin.Sadece acıkınca yiyin. Diyet bisküvi, grisini veya diğer unlu atıştırmalıkları tüketmeyin.Elma portakal yiyebilirsiniz ya da sütlü bir kahve içebilirsiniz. Ara öğün tercihiniz bir bardak ayran ya da yoğurt da olabilir ama paketlenmiş diyet atıştırmalıklar olmamalı.9-Kuruyemiş fazla tüketmeyin.


Kuruyemiş yerken dikkatli olun.100 gramlık bir kase badem, antep fıstığı ya da fındık da ortalama 600-700 kalori bulunur. Onun yerine kalorisi az olan beyaz leblebiyi günde bir avuç tüketebilirsiniz.10-İyi Uyuyun


Daha iyi uyuyun. Araştırmalar uyku sorunu olanların daha kolay kilo aldıklarını gösteriyor. Uyku problemi özellikle gece atıştırmaya yol açar ve kilo aldıran önemli bir ayrıntıdır.


ETİKETLER: eskişehir haber,eskisehir haber,eskişehir,eskisehir,haber

YORUMLAR