Yüklü Faturadan Kurtulmanın 7 Yolu

     


Kış kapımıza dayandı.Evimizde, iş yerimizde doğalgazı açtık ısınmaya çalıyoruz.Yüklü fatura gelmesini istemiyorsak yapacağımız birkaç önemli noktayı sizinle paylaşmak istiyoruz.


1-Bina Yalıtımı
İlk olarak bina yalıtımı yapılmalıdır.Yalıtım kışın sıcak havanın dışarıya çıkmasını yazın ise sıcak havanın içeriye girmesini engelleyerek enerji tasarrufu sağlar.


2-Pencerelere ısı yansıtıcı film uygulayın.Cam filmi sayesinde camlardan içeriye soğuk girmesini engelleyebilirsiniz.Duvarlara uyguladığınız yalıtım gibi cam filmi ile evdeki ısıyı önemli ölçüde korumanızı sağlar.


3-Evinizin duvarlarında ve çatınızda açık renkli yalıtıcı boya kullanın.
Bu şekilde %25' e kadar ısı yalıtımı yapabilirsiniz Ayrıca bu tür boyaların yüksek yansıtma özelliği sayesinde iç mekanlardaki aydınlatma donanımını daha az kullanarak tasarruf yapmış olursunuz.4-Her yıl kombinizin bakımını yaptırın.
Kombinin ve tesisatın sağlıklı çalışıp uzun ömürlü olması için bakımları düzenli olarak mutlaka yetkili servisler tarafından yapılmalı. Bakımı yaptırılmayan kombi ve tesisatın verimi düşer ve ömrü kısalır. Verimi düşen kombi daha fazla doğal gaz tüketir ve evinizi daha az ısıtır. Bunlar da kullanıcıya kabarık doğal gaz faturaları olarak geri döner.5- Enerji tasarrufu için kombiyi sürekli kapatmayın.
Kombiyi kapatıp açmak yerine, sürekli açık tutarak ısıyı sabitlemek oldukça önemlidir. Evde olmadığınız zamanlarda ısı seviyesi minimum 15-16 santigrat derecede olursa, hem evinize gelince sıcak bir ortam sağlamış olursunuz hem de tasarruf edersiniz.6-Doğalgaz radyatörlerinde önlem alınmalı
Doğalgaz radyatörlerinin önünü vede üzerini koltuk , örtü , mobilya ve eşyalar ile kesinlikle kapatmayınız. Radyatörlerin önüne ve üstün eşya mobilya mermer koymayın üstünü örtmeyin.Perdelerinde radyatörlerin üstüne ve önünü kapatmamasına dikkat edin.


7- Doğalgaz radyatörlerinin arka taraflarına ısı yalıtımlı levha yerleştirin.
ETİKETLER: eskişehir, daoğalgaz, tasarruf

YORUMLAR